Naval Surgeon: Życie i śmierć na morzu w erze żagla

Goście w kokpicie lub w izbie chorych USS Constitution ( Old Ironsides ) w Bostonie często zastanawiali się, co działo się w tych mrocznych, położonych poniżej pokładach. Ich ciekawość może teraz zaspokoić sprytnie udokumentowana książka J. Wortha Estesa o życiu i śmierci na morzu na początku XIX wieku. Fani morskiego powieściopisarza Patrick O Brian mogą przeczytać o tym, jak to naprawdę było. Był ponury i surowy, nawet gdy statek nie był w walce. Naval Surgeon jest biografią dr Petera St. Medarda, francuskiego chirurga morskiego, który rozpoczął nową karierę jako amerykański obywatel na statkach US Navy. Wzmianki o uczestnictwie św. Medarda w misjach nowo powstałej floty USA podczas wojny o niepodległość oraz o konstytucji podczas quasi-wojny z Francją są podane w odpowiedniej proporcji do historii jego pracy medycznej. Estes wyjaśnia bardzo wyraźnie teorie patofizjologiczne tego okresu, w tym zasady terapii humoralnej, które kierowały medycznym myśleniem św. Medarda.
Zbudowany na podstawie badań lekarskich St. Medarda przechowywanych na pokładzie fregaty New-York, narracja została wzmocniona przez odniesienia do dokumentów i czasopism współczesnych św. Medarda. Wpisy w dzienniku podczas 14-miesięcznego patrolowania fregaty na Morzu Śródziemnym ujawniają rodzaje i wzorce chorób, które dotknęły załogę 350 osób. W tym okresie doszło trzydzieści dwie osoby.
Statek znajdował się tak blisko samowystarczalnej biosfery , jak można to było wtedy zaprojektować, ponieważ w obcym porcie był on albo poddany kwarantannie, albo członkowie załogi nie dostali się na brzeg, gdzie mogliby zapadać na nowe choroby. Nowy Jork był zaangażowany tylko w minimalnym stopniu w walkach u wybrzeży Barbary, więc ofiary wojny nie weszły do rejestru statystyk dotyczących zdrowia. Najbardziej intrygująca część historii św. Medarda dotyczy tego, jak szkorbut powoli spustoszył załogę podczas rejsu fregaty z powrotem do Potomacu.
Znaczenie oficera marynarki na statku nie zostało niedocenione, ponieważ kapitan nie mógł wziąć udziału w bitwie z załogą, która cierpi na chroniczne choroby. W związku z tym główni chirurdzy, wypłacający pensy w wysokości połowy do dwóch trzecich wynagrodzenia kapitana statku, mieli również prawo do nagrody pieniężnej w wysokości przyznanej porucznikom. Dowódcy tolerowaliby nawet decyzję chirurga o ograniczeniu kar cielesnych, jeśli klinicznie sprawca nie byłby w stanie mu się przeciwstawić.
Kłody św. Medarda rzadko opisują szczegółowo leczenie urazów (wymienione jako boli ). Estes musiał wywnioskować wiele zdolności technicznych St. Medard. Biorąc pod uwagę użycie kolców marines, toporów i noży do naprawy olinowania, okazało się, że zdarzało się bardzo niewiele wypadków, podczas których chirurg marynarki mógł ćwiczyć swoje umiejętności. Jednak Estes wplata w opisy sagi obrażeń z przypadkowego wybuchu na pokładzie i pojedynków na lądzie, w tym jeden z udziałem chirurga morskiego, który został zabity w trakcie obrony swojego honoru. Ponadto, św. Medard najwyraźniej nie był ciekawy zmian patologicznych, które wynikały z chorób, o których zginęli jego pacjenci: nie dokonywał sekcji zwłok. Poza tym, że wspomina o żółtej febrze, zapaleniu wątroby i malarii, Estes nie próbuje odgadnąć innych możliwych przyczyn czerwonki , gorączki żółciowej , gorączki przerywającej i katarowego kaszlu i gorączki . Problemy dentystyczne również nie są rejestrowane w dziennikach.
Chociaż św Medard urodził się i wykształcił we Francji w okresie Oświecenia, po prostu przegapił bycie zmieszanym z wyzwaniem dla lekarzy, by obalić stare teorie, obserwować i rozwijać nowe idee, na przykład, jak pokolenie Barona Dominique a-Jean Larreya, wiek Napoleona. Pomimo łatwości posługiwania się językami i dostępu do zagranicznych czasopism medycznych, St. Medard wydaje się nie nadążać za postępami w szpitalach w Paryżu. Nie mówi on o srebrnym medalu swojego brata za pracę nad zwalczaniem wirusa ospy ani o konieczności szczepień w przygotowywaniu rekrutów do morza, chociaż w trakcie swojej kariery St. Medard leczył pacjentów w jednym wybuchu konfluentnej ospy, dla której nagrał sześć śmierci i kolejnej, mniej poważnej epidemii.
Jeśli można argumentować, że całość jest często większa niż suma jej części, książka ta dowodzi tego i zostanie pochwalona przez jej czytelników.
Dowódca C. Newton Peabody, MD, MC, USNR
265 Belknap Rd., Framingham, MA 01701

[patrz też: bikalutamid, oprogramowanie stomatologiczne, bromazepam ]
[hasła pokrewne: skleroterapia cena, skrzydlik, sla objawy ]