Diagnoza fizyczna w neonatologii

W leczeniu malutkich noworodków, którzy nie są w stanie podać historii medycznej w jamie ustnej, którzy są często zbyt małymi i delikatnymi osobami, aby poradzić sobie z łatwością i bezpieczeństwem, i którzy są objęci opieką w oddziałach intensywnej opieki medycznej wyposażonych w najnowszy sprzęt diagnostyczny, można słusznie zakwestionować potrzebę i wartość badania fizykalnego. Fletcher s Physical Diagnosis in Neonatology odpowiada na to pytanie donośnym głosem. Fletcher pisze we wstępie, że ta książka ma nam przypomnieć o niezastąpionej wartości patrzenia, słuchania i dotykania niemowląt w trakcie. . . okres noworodka. W przeciwieństwie do wielu książek medycznych, nawet podręczników, których wartość szybko traci na wartości, ponieważ zawartość jest zależna od czasu, ta książka jest ponadczasowa. To naprawdę książka obrazkowa dla pediatrów i neonatologów. Książka jest wypełniona setkami wysokiej jakości błyszczących kolorowych zdjęć, czarno-białych zdjęć z bliska oraz dobrze rysowanych kreskówek przedstawiających anatomiczne cechy. Ma zdjęcia dzieci z pęcherzami i pęcherzami, dzieci z wodogłowiem i wodogłowiem, dzieci z rozszczepem podniebienia i wnętrostwo oraz niemowlęta z niedotlenieniem i trądzikiem. Te zdjęcia nie zestarzeją się z czasem. Zgodnie z najlepszą tradycją słynnego kanadyjskiego guru komunikacji, Marshalla McLuhana, w tej książce medium jest przesłaniem. Każdemu obrazowi lub zestawowi zdjęć towarzyszy opisowa legenda, algorytm lub tabela. Istnieją osobne tabele, na przykład opisujące zmiany skórne w zależności od koloru, rozmieszczenia (np. Pojedyncze, zgrupowane, rozsiewane lub konfluentne), kształt i wzór (np. Tarczowaty, pierścieniowy, docelowy, łukowaty, petaloidalny lub siatkowaty) i typ (np. papule, pęcherzyki, łaty, płytki nazębne lub skorupy).
Diagnoza fizyczna w neonatologii jest podzielona na cztery sekcje, z których każda z kolei jest podzielona na podsekcje. Każdy podrozdział zaczyna się od krótkiego opisu etapu rozwoju embriologicznego, który jest zilustrowany kolorową kreskówką. Następnie zamieszczono opisy pogrubioną czcionką metod badania poszczególnych regionów, po których następuje natychmiast 4 do 10 kolorowych zdjęć przedstawiających normalne i nienormalne przykłady badanego regionu. W podsekcji Głowa i szyja , na przykład, po przejrzeniu twarzy następuje 10 kolorowych zdjęć twarzy, po badaniu nosa następuje 9 kolorowych zdjęć nosa, a badanie jamy ustnej następuje 8 zdjęć. Ogólny efekt to szczegółowa kombinacja tekstu i obrazu, która pozostawia czytelnikowi poczucie kompletności. Wreszcie, każdy rozdział kończy się glosariuszem terminów używanych do opisu fizycznych ustaleń omówionych w tej sekcji. Wiele terminów jest niejasnych i ma ograniczoną wartość kliniczną, ale prawdopodobnie byłaby przydatna w grze Scrabble (np. Cyklopia, katagen i epulis). Niestety, spis treści jest mało pomocny dla czytelnika, który chce znaleźć temat w podsekcji, ponieważ numery stron nie są wymienione dla każdego tematu. Na przykład cała sekcja zatytułowana Region tułowia , która obejmuje dyskusje na temat klatki piersiowej, brzucha, narządów płciowych, krocza i pleców, jest wymieniona jako działająca na stronach od 303 do 405.
Diagnoza Fizyczna w Neonatologii będzie bardzo przydatna dla dwóch grup czytelników Stażyści w neonatologii uznają ten podręcznik za nieoceniony: uczy on podejścia do diagnostyki fizycznej, która jest przemyślana, logiczna i kompletna. Ćwiczący neonatolodzy znajdą książkę, szczególnie zdjęcia i kreskówki, przydatną jako źródło odniesienia do identyfikacji i odróżniania normalnych od nienormalnych ustaleń fizycznych.
Stanley Zlotkin, MD, Ph.D.
Szpital dla chorych dzieci, Toronto, ON M5G 1X8, Kanada

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: noni, chloramfenikol, alemtuzumab ]
[hasła pokrewne: sztokholmski syndrom, husky olx, tarczyca guzki ]