Objawy choroby układowej skóry

Skóra jest jednym organem ciała, który jest całkowicie dostępny do badania klinicznego bez pomocy specjalistycznego sprzętu. W chorobach wielonarządowych skóra jest często zaangażowana, a bystry obserwator może dostarczyć cennych wskazówek do diagnozy. Przez dziesięciolecia jednym z najważniejszych aspektów dermatologii było wykrywanie i właściwa interpretacja tych wskazówek. W ostatnich latach dermatologia rozszerzyła się o dermatologię chirurgiczną i kosmetyczną, dermatologię dziecięcą i dermatopatologię jako ważne składniki treningu i praktyki. Jednak medyczna dermatologia pozostaje zasadniczą częścią dyscypliny, z którą praktykujący dermatolodzy muszą być blisko zaznajomieni i których lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści w zakresie chorób wewnętrznych muszą posiadać pewną wiedzę praktyczną. W dziedzinie dermatologii medycznej, a konkretnie w badaniu stanów dermatologicznych związanych z chorobami narządów wewnętrznych, jeden podręcznik był standardowym zasobem od czasu opublikowania jego pierwszego wydania, w 1970 roku: Braverman s Skin Signs of Systemic Disease. Trzecie wydanie obejmuje szeroki zakres tematów, w tym odkrycia skórne związane z chorobami poszczególnych narządów, ogólnoustrojowymi chorobami zakaźnymi, rakiem, chorobami układu odpornościowego i ogólnoustrojowymi chorobami obejmującymi przede wszystkim układ naczyniowy, a także odkrycia skóry związane z ciążą.
Czytanie tej książki przypomina przebywanie u stóp uczonego i doświadczonego profesora. Istnieje połączenie przeglądu literatury z osobistą obserwacją. Profesor w tym przypadku jest uważnym obserwatorem, który widział niezwykłą różnorodność chorób i ma znaczny wgląd w przekazywanie. Recenzje literatury są zarówno dokładne, jak i krytyczne. Artykuły seminaryjne są cytowane i szczegółowo omawiane. Ponadto, ponieważ książka ma tylko jednego autora, styl jest jednolity z jednego rozdziału do drugiego, a tekst, choć długi, jest napisany wyraźnie. Opisy zmian skórnych są szczególnie obszerne i to właśnie w tych opisach książka ma prawdopodobnie największą wartość. W rzeczy samej, czytelnicy poczują się pewnie po przeczytaniu jasnego opisu nieznanej choroby Bravermana, że ją rozpoznają, jeśli pojawi się ona w ich praktykach. Te szczegółowe opisy uzupełniają liczne pomocne zdjęcia, z których niektóre są kolorowe. Braverman dokładnie opisuje nie tylko powszechnie występujące zmiany chorobowe, ale także nietypowe zmiany chorobowe, czyniąc tę książkę cennym punktem odniesienia zarówno dla dermatologów, jak i studentów dermatologii.
Objawy choroby układowej skóry są szczególnie przydatne, jeśli chce się poznać odczyty skórne dla określonej choroby lub odwrotnie, choroby, z którymi związane są określone zmiany skórne. Przydaje się również do przeglądu większych tematów, jeśli czyta się rozdział po rozdziale. Nie jest to jednak odniesienie do wyboru leczenia, ponieważ leczenie nie jest skierowane.
Ta wspaniała, czytelna książka zasłużenie pozostaje standardowym dziełem dermatologii medycznej. Nowa edycja powinna być doskonałym źródłem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, subspecjalistów internistów i konsultantów dermatologów.
Lela A. Lee, MD
Denver Health Medical Center, Denver, CO 80204

[podobne: teosyal, ambroksol, agaricus ]
[patrz też: sztokholmski syndrom, husky olx, tarczyca guzki ]